niedziela, 24 października 2010

Zimowy krajobraz w bombce - cz. 1

Ponad dwa lata temu uczestniczyłam w kursie zorganizowanym przez jedną z hurtowni, na którym pokazano nam, bombkę z miniaturowym krajobrazem wewnątrz niej oraz powiedziano, jak ją wykonać. Uważam, że wykonanie takiej miniaturki nie jest skomplikowane. Znając podstawy każda z Was może taką bombkę wykonać. Dla ułatwienia postanowiłam przygotować kurs obrazkowy, jak krok po kroku ją wykonać.

Kurs podzieliłam na trzy części, ponieważ zawiera on dużo zdjęć i w całości mógłby się Wam długo ładować. W poszczególnych odcinkach pokażę:
  1. Część 1. Przygotowanie miniaturek, a więc domków i drzewek.
  2. Część 2. Jak ośnieżyć domki i drzewka, a więc zabawę w Panią Zimę.
  3. Część 3. Komponowanie krajobrazu, nakładanie śniegu i montaż bombki.
Materiały, których użyłam do wykonania zimowego krajobrazu w bombce:
Materiały użyte przy wykonywaniu zimowego krajobrazu w bombce
Na początek myjemy bombkę płynem do mycia szyb:

Myjemy bombkę
Następnie wycinamy modele wybranych domków z papierów. Dół domków obcinamy poniżej ich dolnej linii, wtedy przy wciskaniu ich do śniegu nie "zakopiemy" ich nadmiernie. Boki i górę wycinamy przy krawędzi.

Dół obcinamy poniżej dolnej krawędzi

resztę przy krawędziach
Następnie kładziemy wycięty domek na macie do wycinania i nożyczkami przejeżdżamy po liniach gięcia


i zaginamy


Rozgrzewamy pistolet do klejenia na gorąco i na przeznaczonych do tego miejscach nakładamy klej

Nakładamy klej na zagięciach w celu przyklejenia dachu

i sklejamy domek oraz przyklejamy dach.

Przyklejanie dachu
Odwracamy domek do góry nogami i od wewnętrznej strony dociskamy np. patyczkiem sklejane powierzchnie.


W ten sam sposób przygotowujemy potrzebną ilość domków. Krajobraz bez drzew? O nie. Właśnie nadszedł czas aby je zrobić. Bierzemy miniaturki choinek i obcinamy ich podstawę. Dzięki temu będzie je można łatwo wcisnąć w śnieg. 

Przygotowujemy choinki
Z gałązek, które można kupić na giełdzie kwiatowej, przygotowujemy drzewka liściaste (w zimie drzewa są na szczęście bez liści :) ).

Zapraszam do czytania drugiej części kursu, gdzie zabawimy się w Panią Zimę.


Share/Bookmark

Zimowy krajobraz w bombce - cz. 2

W poprzednim odcinku pokazałam, jak przygotować miniaturki. Teraz czas na zabawę w Panią Zimę.

Drzewa i domki obsypiemy śniegiem. Najpierw zajmiemy się domkami. Miejsca, które chcemy obsypać śniegiem malujemy pędzlem zamoczonym w kleju do decoupage.

Nakładamy klej na pędzel
i nanosimy go na miejsca, które mają być pokryte śniegiem
Następnie na patyczek (może nim być wykałaczka) nanosimy sztuczny śnieg i nakładamy go pod oknami

Nakładamy śnieg pod oknami
Domki wykonane z tego papieru można malować, robić strukturę, zmienić kolorystykę. Są wykonane z grubego papieru, więc nic się z nim nie dzieje.

Z dachem postępujemy tak samo, tylko z racji większej powierzchni używamy do tego pędzla. Moczymy pędzel w kleju i takim namoczonym nabieramy sztuczny śnieg Easy Filler. Dzięki temu zabiegowi łatwiej się go rozprowadza

Nabieramy sztuczny śnieg na pędzel
Pędzel z naniesionym sztucznym śniegiem

Nakładamy sztuczny śnieg na dach
 A jak ośnieżyć drzewka? Dokładnie tak samo. Najpierw nabieramy klej na pędzel



i smarujemy nim drzewko


Potem na pędzel nabieramy sztuczny śnieg i nakładamy go na na drzewko


Tak prezentują się gotowe miniaturki choinek

Obsypane śniegiem choinki
Teraz pokażę Wam, jak zrobić bombki na miniaturce choinki. Użyłam do tego farby perłowej 3D z moich nieprzebranych zbiorów. Naciskamy na tubkę i na choince zostaje kulka farby. Mając kilka kolorów można choinkę przyozdobić różnokolorowymi miniaturowymi bombkami.

Wykonujemy miniaturowe bombki na choince
Zima bez mrozu to nie jest prawdziwa zima :). Jak uzyskać efekt mrozu? Nie trzeba wkładać pracy do zamrażalnika, byłoby to raczej dla niej szkodliwe. Kiedy jest mróz i leży śnieg (oczywiście czysty :) ) to widać jak się pięknie skrzy. Taki efekt można uzyskać posypując krajobraz brokatem. Ja użyłam białego brokatu, żeby było widać tylko skrzenie się. Jak postępujemy? Nie wystarczy tylko posypać, trzeba je najpierw posmarować klejem. A więc do dzieła. Smarujemy klejem



i posypujemy brokatem.



Zabawa w Panią Zimę zakończona. Na tym etapie mamy już domki, drzewka, wszystko obsypane śniegiem i to na dodatek iskrzący się mrozem. W następnym i ostatnim odcinku nauczycie się nakładania śniegu w bombce i komponowania krajobrazu. Zapraszam do jego czytania.

Share/Bookmark

Zimowy krajobraz w bombce - cz. 3 i ostatnia

W poprzednich dwóch odcinkach pokazałam jak wykonać miniaturki domków oraz jak je ośnieżyć i przyprószyć mrozem. Teraz poznacie, jak wypełnić bombkę sztucznym śniegiem i jak skomponować krajobraz.

Zaczynamy od nałożenia kleju na wewnętrzną stronę bombki (pamiętamy oczywiście o jej wcześniejszym umyciu - patrz część 1). Oczywiście tylko tam, gdzie ma być śnieg. Klej ma za zadanie zwiększyć przyczepność śniegu do bombki.


Potem nakładamy szpachelką sztuczny śnieg wewnątrz bombki


Nakładamy go oczywiście w obu połówkach. Co jakiś czas musimy kontrolować, żeby jego poziom w obu połówkach był taki sam


Po nałożeniu wystarczającej ilości śniegu nadszedł w końcu czas na komponowanie krajobrazu. W wilgotny jeszcze śnieg wciskamy kolejno domki, drzewka i co nam jest potrzebne do stworzenia wymyślonego krajobrazu. Na kolejnych zdjęciach możecie zobaczyć powstawanie krajobrazu w moim wydaniu

Montuję pierwszy domek

Drzewko liściaste

i drugi domek
który obsypuję śniegiem
Choinka z bombkami i domek w drugiej połówce 
Pojawiła się choinka
A tutaj gotowa druga połówka
Teraz najtrudniejszy moment. Należy te dwie połówki ze sobą połączyć. W niektórych bombkach zawieszka jest wykonana tylko na jednej połówce i wtedy nie ma takiego problemu ze składaniem - nie trzeba dodatkowo trafiać z zawieszkami. Ja niestety zawieszki miałam na obu połówkach, więc składanie było dodatkowo utrudnione - wymagało niezwykłej precyzji. Składamy wstępnie obie połówki, żeby mieć jeszcze możliwość skorygowania. Musimy również wygładzić boki śniegu

Wygładzanie śniegu w miejscu łączenia
A teraz ... musimy odłożyć przygotowane połówki i poczekać aż wyschnie sztuczny śnieg. Jeżeli tego nie zrobimy zmarnujemy swoją pracę. Dlaczego? Zamknięty sztuczny śnieg będzie wysychał, będzie się zwiększała wilgotność powietrza zamkniętego w bombce aż w końcu para wodna zacznie się skraplać. Na poniższym zdjęciu widać ten efekt

Efekt zbyt wczesnego zamknięcia bombki
Jak już wyschnie, dwie połówki składamy. Jeżeli coś jeszcze nam przeszkadza, możemy sztuczny śnieg przeszlifować w miejscu łączenia. Na łączeniu przyklejamy wstążkę i ... gotowe. Tak wygląda w całej krasie. Więcej zdjęć na blogu Urokliwisko Gohy.

Gotowa bombka w całej krasie

Share/Bookmark

wtorek, 19 października 2010

Relacje z kursów decoupage

Czas płynie, kolejne kursy się odbywają, a mi jak zwykle brakuje czasu na obrobienie zdjęć prac, które na nich powstają. Najwyższy czas to zmienić :).
Fotografii niestety nie powstaje dużo (w odróżnieniu od prac), ponieważ podczas prowadzenia kursów skupiam się na przekazywaniu wiedzy i nie mam czasu na robienie zdjęć. A po zakończeniu jest późno, kiepskie światło i niestety trudno zrobić fotografię, która odda końcowy efekt pracy.
Ale obiecuję, że w ramach moich możliwości co jakiś czas będą pojawiały się nowe zdjęcia prac. Będzie je można obejrzeć klikając w etykietę "relacje z kursów". Dodatkowo w postach opisujących dany kurs na końcu będę zamieszczała pokaz slajdów zdjęć prac, które na tym kursie powstają.

Na pierwszy ogień idą zdjęcia prac Pań, które były na kursach "Podstawy decoupage".

Autor: Dorota Piotrowska





Share/Bookmark

wtorek, 5 października 2010

Nowe terminy kursów w październiku

Zapraszam do zapoznania się z nowymi terminami kursów decoupage w październiku. Pojawiły się trzy nowe kursy:

  1. Bombki w stylu retro (w czasie kursu wykonane zostaną trzy bombki, zapoznacie się z pracą z różnymi masami). Szczegóły wraz ze zdjęciami wkrótce.
  2. Zimowa tegola,czyli ozdabianie dachówki. Nauczę Ciebie techniki decoupage 3D.
  3. Bombka 3D z separatorem - kurs 4-godzinny, poznasz jak zrobić elementy 3D na separatorze oraz metody pracy z jedną z mas - masą DAS.
To taka krótka zapowiedź nowości, zapraszam do zapoznania się z terminami kursów. Oprócz nich również ozdabianie bombek (w końcu niedługo święta), ikony, crackle jedno- i dwuskładnikowy oraz zimowy krajobraz w wydmuszce.

Share/Bookmark
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...